UXDE dot Net

Ubuntu Phone OS dla smartfonów – alternatywa dla Androida?

Autor: Pawel Cebula | Opublikowano: | 2 komentarzy

Ubuntu Phone OSAktualnie na rynku urządzeń mobilnych, mamy trzy główne systemy operacyjne – Android, iOS i Windows Phone. Dość regularnie, kolejni producenci zapowiadają stworzenie nowoczesnego i atrakcyjnego dla użytkownika systemu. Tym razem podobne deklaracje padły ze strony Canonical. Czym będzie wyróżniał się Ubuntu Phone OS?

Ubuntu Phone OS od Canonical

Ubuntu jest systemem operacyjnym, który już na dobre zagościł na wielu desktopach, stając się realną alternatywą dla oprogramowania rozwijanego przez Microsoft. Kolejni producenci przekonują nas, że urządzenia mobilne – smartfony i tablety – to przyszłość, a klasyczne komputery prędzej, czy później odejdą do lamusa. Jak na razie iPad jest traktowany jako uzupełnienie dla smartfonu i komputera, a sama era Post-PC jest dopiero pieśnią przyszłości.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że smartfony oferują ogromny potencjał, co dostrzegają wszyscy. Firma Canonical od pewnego czasu robi podchody w kierunku zaistnienia w tej branży. Niedawno oficjalnie poinformowano, jakie są najbliższe plany producenta systemu Ubuntu, na następnych kilkanaście miesięcy. Okazuje się, że już na początku przyszłego roku, na rynek mogą trafić pierwsze smartfony, wykorzystujące Ubuntu Phone OS. Co wiadomo o tym systemie?

Ubuntu Phone OS

Możliwości systemu Ubuntu na smartfonach

Ostatnia prezentacja Canonical zrobiła na wszystkich dość duże wrażenie. Przede wszystkim, Ubuntu dla smartfonów prezentuje się bardzo nowocześnie. Producent przekonuje nas, że ma bardzo jasno sprecyzowaną wizję wykorzystania pełni możliwości, jakie oferują dzisiejsze smartfony, przenosząc z klasycznego systemu Ubuntu wszystko co najlepsze. Ogromne wrażenie robi już sam wygląd interfejsu, który jest naprawdę nowoczesny, sprawiając wrażenie bardzo intuicyjnego i przemyślanego.

Co takiego ciekawego ma do zaoferowania Ubuntu Phone OS? Przede wszystkim rewelacyjny multitasking, nieporównywalnie lepszy od tego z systemu iOS 6, czy Androida 4.2. Producent zapowiedział, że zamierza wykorzystać w tym celu wszystkie cztery krawędzie ekranu – przesuwając kciuk od krawędzi, będziemy mogli przeglądać aktualnie uruchomione aplikacje, przełączając się między różnymi zadaniami, a także uzyskać łatwy dostęp do poszczególnych programów.

Ubuntu Phone OS

Canonical w systemie Ubuntu zastosował zintegrowaną i bardzo funkcjonalną wyszukiwarkę, która ma umożliwić przeszukiwanie aplikacji i treści, jakie są zainstalowane w systemie. Dobrą wiadomością jest to, że system nie będzie wykorzystywał środowiska Java Virtual Machine, dzięki czemu oprogramowanie powinno działać bardzo płynnie. Ubuntu dla smartfonów zaoferuje również natywne wsparcie dla wielu aplikacji webowych, jak Mapy Google, Gmail, Facebook, czy Twitter.

Użytkownik tego systemu będzie miał możliwość posługiwania się poleceniami głosowymi i komendami tekstowymi, w dowolnej aplikacji, dzięki czemu znacząco zwiększa się potencjał tych programów.

Kiedy Ubuntu na smartfony?

Trzeba przyznać, że plany Canonical w kontekście Ubuntu dla smartfonów robią naprawdę duże wrażenie. Niektórzy widzą w tym systemie realną alternatywę dla Androida, jednak na to jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Na razie nie wiadomo, kiedy konkretnie pojawi się gotowa wersja tego systemu – posiadacze smartfonów Galaxy Nexus już w połowie stycznia otrzymają możliwość instalacji testowego wydania. Producent zapowiada, że już na początku 2014 roku powinny pojawić się pierwsze smartfony z Ubuntu, których producentami miałyby być firmy bardzo mocno związane aktualnie z Androidem. Z całą pewnością więcej dowiemy się na najbliższych targach CES 2013.

[via MobileGeeks]

Paweł Cebula

Lubię smartfony, tablety i mobilne systemy operacyjne. Pracuję w Samsung R&D Institute Poland. Potrafię coś tam, coś tam...